5 tipů, kde sehnat peníze na váš startup

Nosíte v hlavě dobrý nápad, který by vám mohl zajistit obživu a umožnil vám budovat vlastní impérium? Tak na nic nečekejte a pusťte se do jeho realizace. Že nemáte peníze? To není žádná překážka, existuje mnoho způsobů jak je získat. Pojďme si některé přiblížit.

Chcete-li začít podnikat a potřebujete peníze, nemusíte hned chodit do banky. Je celá řada dalších způsobů jak získat peníze. Možná pro vás nebudou všechny vhodné, v některých třeba nebudete úspěšní, ale aspoň jeden z následujících tipů musí sednout i vám. A obavy, že váš plán nevyjde a částku nakonec nezvládnete vrátit? Takhle to brát nesmíte. Podnikání je vždycky risk, jen si nemůžete připustit, že by nemusel vyjít. Tak už nepřemýšlejte, zda to má cenu, a raději se zamyslete, která z následujících možností je dobrá pro vaše účely.

Osobní úspory

Většina startupů je financována z osobních úspor. Vyberte spoření, prodejte zbytečný majetek a dejte dohromady tolik, kolik jste jen schopní. Buď to bude stačit, nebo ne. Jsou totiž odvětví podnikání, která lze započít prakticky s nulovými investicemi. Pak jsou naopak takové plány, při nichž v začátcích potřebujete sehnat prostory, sklady, drahé stroje atd. Osobní úspory si každopádně dejte dohromady, abyste museli jiným způsobem shánět co nejméně peněz.

Úspory vašich přátel a rodiny

Přátelé a rodina jsou tady pro vás, aby vás podpořili v nesnadných chvílích a také aby vás utvrzovali ve vašich snech a touhách. Z těchto důvodů jsou to právě oni, kdo by vám mohl půjčit peníze do začátku, pokud je tedy sami mají. Obrovskou výhodou je, že tito lidé po vás pravděpodobně nebudou chtít žádný velký úrok, i když by bylo slušné jim za ochotu aspoň něco nabídnout.

Banky a nebankovní společnosti

Jestliže ve vašem okolí nemáte nikoho, kdo by vám půjčil, samozřejmě to můžete zkusit u banky. Většina bank se ovšem na začínající podnikatele dívá skrz prsty, budete potřebovat detailně zpracovaný podnikatelský záměr, aby mohla banka vyhodnotit vaši schopnost splácet. Jestli se neschopnosti splácet bojíte i vy sami, sjednejte si úvěr na podnikání na mBank.cz, kde máte možnost si právě připojistit splácení.

Nebankovní společnosti nejsou tak přísné při žádání o půjčku, ale to se vám snadno vymstí. Půjčí téměř každému a moc nesledují, zda bude dotyčný schopný splácet. Buďte rozumní a sami si zhodnoťte, kolik si můžete dovolit zapůjčit.

Soukromí investoři

Má váš nápad smysl a dokážete si jej obhájit před ostatními? Jestli nosíte v hlavě něco skutečně originálního či převratného, nebude problém přesvědčit investora, že má podpořit právě váš projekt. A nutno podotknout, že investoři dokážou být skutečně štědří, takže tato varianta je vhodná pro všechny, co potřebují trochu vyšší kapitál. Dobře ovšem zvažte velikost podílu.

Crowdfunding

V poslední době je hodně oblíbený tzv. crowdfunding, kdy vás podpoří veřejnost. Určíte si cílovou částku, popíšete svůj projekt a lidé vám přes crowdfungingový portál mohou věnovat částku, kterou uznají za vhodnou. Vy jim za to musíte něco nabídnout – váš výrobek nebo cokoliv jiného, co vás napadne. Někdy odměny ani nemusí být drahé, můžete darovat třeba nějaký dárkový předmět s vaším logem nebo něco nehmotného. Výhodou crowdfundingu je, že se o vás také dozví spousta lidí.

Snažte se co nejdříve postavit na vlastní nohy

Ať už zvolíte jakoukoliv ze zmiňovaných variant, vaší snahou by vždy mělo být se co nejdříve zbavit závazků – vrátit peníze. V začátcích tedy příliš neutrácejte a šetřete všude, kde se dá. Zařiďte si jeden běžný účet bez poplatků a druhý spořicí, ať se vám firemní peníze aspoň trochu množí. Buďte opatrní a mějte na paměti, že operujete s penězi jiných lidí. Zanedlouho, až budete disponovat vlastními, bude lépe.

Categories:   Zajímavosti

Tags:  ,

Comments

Sorry, comments are closed for this item.