Bojujte proti podzimnímu nachlazení všemi prostředky

A je to tady, podzim spěje k vrcholu a venku začíná mrznout. Změny počasí s sebou jako každý rok přináší také strašáky v podobě nachlazení a bolesti v krku. Pokud se nejedná o příznak chřipky, virózy nebo angíny, většinou bolení v krku nejpozději do týdne odezní, je to však pořádně nepříjemných pár dní.

Prevence je důležitá, ale ne vždy účinná

Ne nadarmo se říká, že nejlepší ochranou je prevence – tedy žít zdravě a dopřávat tělu pravidelný přísun vitamínů, nezanedbávat nošení teplého oblečení a deštníku, sportovat, vyhýbat se stresu… Však to jistě znáte. To vše ovšem pomůže jen do určité míry a těžko byste našli člověka, který ještě nikdy nezažil obtíže spojené s bolestí v krku. Ta je obvykle projevem zánětu, představuje tedy obrannou reakci proti škodlivým vlivům, jimiž mohou být viry, bakterie, kvasinky, případně poranění. Typickými příznaky jsou škrábání a pálení v krku, zvýšená bolest při mluvení, sucho v ústech a obtíže při polykání. S nimi se mohou pojit také zvětšení uzliny, chrapot a otoky sliznic.

S virózou do postele, s chřipkou do ordinace

Jedná-li se o pouhé nachlazení nebo virózu, která mívá mírný průběh, a antibiotika na ni zpravidla stejně nezabírají, můžete potíže zvládnout samoléčbou. Pokud se ovšem objeví vysoká horečka, hnisavé čepy na mandlích a další příznaky ukazující na chřipku nebo angínu, rozhodně vyhledejte pomoc lékaře. I v takovém případě však můžete obtíže zmírnit, když léčbu podpoříte osvědčenými přípravky na bolest v krku. Spektrum dostupných léků je skutečně široké, od cumlacích pastilek přes nejrůznější spreje a kloktadla až po metody našich babiček.

Cumlací pastilky s bolestí zatočí

Nejoblíbenějším prostředkem proti bolesti v krku jsou a budou cumlací pastilky. Každému pomáhá něco jiného, proto budete možná muset vyzkoušet několik produktů, než najdete ten pravý. Je důležité, aby měl přípravek protizánětlivé účinky a současně působil jako dezinfekce ústní dutiny. Mnohé jsou navíc mírná analgetika, takže účinně tlumí bolest – alespoň na nějakou dobu. Tyto požadavky splňují například pastilky na bolest v krku z řady Strepsils, Drill, Neo-angin či Strepfen, které jsou k dostání v různých příchutích, pro dietáře dokonce bez cukru, nebo vynikající Vicks s mentolem a mátou. Úlevu přináší také přírodní soli obsažené například v pastilkách Vincentky nebo přípravky obsahující kyselinu panthenolovou. Dále jsou populární tzv. Müllerovy pastilky s islandským lišejníkem, šalvějí, jitrocelem a dalšími bylinnými extrakty. A to je jen začátek!

TIP: Na podzim a v zimě alespoň jedno nachlazení prodělá každý. Předzásobte se pastilkami i léky na kašel na internetu, třeba v Brněnské lékárně.

Categories:   Zajímavosti

Comments

Sorry, comments are closed for this item.