Co s děťátkem, které pláče? Na vině mohou být křeče v bříšku

Pokud máte doma malé děti, možná jste se s tím už setkali. Není to věru nic příjemné, když vám váš malý poklad začne z ničeho nic neutišitelně plakat a vy nevíte zjistit, co mu je. Stává se to hlavně čerstvým rodičům, kteří s dětmi mnoho zkušeností nemají a o všem se v knížkách ještě nedočetli. Ale stát se to může i zkušenějším rodičům, kteří do té doby tento problém řešit nemuseli.

Jen si to představte. Je krásný slunečný den, a tak se i s celou rodinou vyberete na malý výlet se svým několika měsíčním nejmladším členem rodiny. Vše nasvědčuje tomu, že to bude krásný společně strávený čas, ale miminko má svou hlavu a někdy rozhoduje ono o tom, co se bude dělat a zda někam půjdete nebo ne. Nejsou to však nějaké manýry. Mohou se u něj například projevit bolesti bříška, se kterými si jednoduše neví rady. A je na rodičích, aby vypátrali příčinu silného pláče a pomohli svému děťátku ulevit od bolesti, aby se na svět opět spokojeně usmívalo a aby se cítilo co nejlépe.

Neutišitelný dětský pláč, který se objevuje přibližně 15 minut až půl hodiny po krmení, ví celkem překvapit, hlavně pokud se objeví poprvé. Nejde však o nic zvláštního. Problémem může být palčivá dětská kolika, která se objevuje u 20 až 25% kojenců, obvykle v období mezi druhým a třetím měsícem života. Nevyhýbá se ani chlapcům ani dívkám, přestože rozšířenější je právě u chlapců.

Když děťátko začne plakat, rodiče se ho vždy snaží utišit a udělat vše proto, aby mu pomohli. Když však nevědí najít příčinu problému, přichází na řadu telefonování mámě, známé, kamarádce, listování v knížce nebo prohledávání internetu. Kvůli tomu je důležité, aby na internetu bylo dostupných mnoho rad, které pomáhají identifikovat různé dětské problémy a nabízejí na ně řešení, aby maminky ani tatínkové uplakaných ratolestí nezůstávaly bezradní. Je to vyčerpávající pro dětičky, ale i pro rodiče, proto je důležité umět správně určit problém a následně ho vyřešit.

Za bolestmi bříška děťátka může být nadměrná plynatost způsobena tím, že děťátko při krmení polyká příliš mnoho vzduchu, v důsledku čehož ho pak tlačí bříško, protože si s bolestivými větry neví rady. Bolestivé křeče však může mít na svědomí i problémová intolerance laktózy, která také může být příčinou nepříjemné dětské koliky. I ta může vést k nadměrné plynatosti, zvětšení a ztvrdnutí bříška a křečím. Je to tím, že kojenec může mít problém strávit některé složky mléka, například mléčnou bílkovinu nebo mléčný cukr. K intoleranci laktózy dochází tak, že v těle chybí enzym laktáza, případně je jeho produkce nedostatečná. Obvykle však bývá tento problém opravdu pouze dočasný, vzhledem k tomu, že během prvních měsíců života dětský organismus nedokáže ještě produkovat dostatečné množství tohoto hormonu.

Intolerance laktózy spouští vlivem bakterií ve střevech proces kvašení, který vede k břišním problémům. Přestat s kojením však není nutné. Lékař může mamince poradit speciální mléko, případně se děťátku bude dodávat enzym laktáza přímo se stravou. Kromě toho pomáhají i masáže bříška děťátka, cvičení s nožičkami a teplý koupel. Kojící maminka by v této době měla omezit rizikové potraviny, které mohou koliku pouze zhoršovat. Pokud je to tedy váš případ, pro jistotu se vyhýbejte brokolici, květáku i pikantním jídlům. A pokud jde o děťátko, dokud ho bolí bříško, snažte se ho zabavit něčím, co odpoutá jeho pozornost od toho, že ho bříško bolí. Mluvte s ním, ukazujte mu okolní svět nebo jeho oblíbenou hračku.

Když problémy konečně odezní, můžete si dát společnou odměnu a navštívit vychytané dětské centrum, ve kterém se děťátko může dosytosti zahrát. Vždyť dětství je přesně ten věk, ve kterém dítě potřebuje hodně podnětů, proto i přesto, že i doma máte hračky, můžete dítě někdy vzít i do takových dětských center, kde se setká i se svými vrstevníky a bude v kontaktu s jinými lidmi, novým prostředím a jinými hračkami. Všechno toto dítě rozvíjí a můžete tak i spolu zažít něco zajímavého a nového.

Categories:   Zajímavosti

Tags:  , ,

Comments

Sorry, comments are closed for this item.