Digitální tachografy dohlížejí na řidiče kamionů

Instalace kvalitního digitálního tachografu je nutností pro každého profesionálního řidiče kamionu. Tyto zákonem předepsané „černé skříňky“ zaznamenávají údaje o rychlosti vozidla, spotřebě paliva i povinných přestávkách, čímž dovedou řidiči v mnohém pomoci a současně ho pořádně potrápit – to když s jejich pomocí policie zpětně odhalí překročení rychlosti a udělí pokutu.

Jak digitální tachograf funguje?

Digitální tachograf je v podstatě takový malý palubní počítač s velkokapacitní pamětí, krabička o velikosti autorádia, která se zabuduje přímo do přístrojové desky. Jeho účelem je sledovat a zaznamenávat důležité údaje o jízdě – rychlost vozidla za posledních 24 hodin, ujeté kilometry a jízdní doby za celých 365 dní, údaje o střídání doby řízení a odpočinku za posledních 28 dní. Překročenou rychlost lze dohledat až rok zpětně, což by měla být pro řidiče dostatečná motivace k tomu, aby se vyvarovali přestupků. Skříňka má dva otvory, jeden na karty řidičů a druhý na kartu kontrolního orgánu. Je vybavena také displejem, který řidiče upozorní například na to, že je na čase udělat si bezpečnostní přestávku. Tu zákon předepisuje vždy nejpozději po 4,5 hodinách. Údaje z tachografu je možné vytisknout.

Technologie pro lepší bezpečnost

Předchůdci digitálních tachografů byly starší tachografy analogové, které však nebylo obtížné obelstít a upravit si tak například dobu řízení k vlastní potřebě. To už dnes není možné, tato dokonalejší zařízení by tedy měla významně přispět k bezpečnosti na silnicích. Pokud kontrola zjistí, že řidič není držitelem karty, nebo při jejím nastavení udělal chybu, postih se může týkat nejen jeho samotného, ale i dopravní společnosti. Má-li dopravce několik přestupků, hrozí mu odebrání živnostenského listu, a to už je řádné riziko.

Profesionální technika

Rozumí se samo sebou, že u tak důležitého přístroje jako tachograf záleží na maximální přesnosti a kvalitě. Vyplatí se proto pořizovat toto vybavení u zkušených dodavatelů, kteří se vyznají v technologických novinkách na trhu i platných zákonech. V ideálním případě by taková společnost měla disponovat odborným personálem, který vás v instalaci a užívání tachografu zaškolí. V ČR je v této oblasti jedničkou Mechanika Děčín, která spolupracuje s kontrolními orgány v ČR a provádí jejich školení, tudíž se v systémech tachografů dokonale vyzná. Distribuuje také vynikající zařízení na měření spotřeby paliva EDM Eco. S jejich pomocí mohou řidiči nejen získat přehled o své spotřebě, ale i výrazně uspořit.

(PR)

Categories:   Tech

Comments

Sorry, comments are closed for this item.