I repasovanému počítači můžete věřit. Rozdíl ani nepoznáte.

Technika jde dopředu a lidé ji rádi mění za novou. Někdy však nemají ani jinou možnost. Například výběr nového počítače by měl být zodpovědný a pečlivý. Pro někoho je to poměrně složitý proces, ale ve skutečnosti může být mnohem jednodušší, než jste si mysleli, a ještě i dokáže ušetřit nemálo peněz.

Jako všechny věci, i počítače se po jistém čase kazí, zvláště pokud jde o levné a nekvalitní modely. Tereza je mladá studentka, která si koupila levný malý počítač. Do konce studia v Brně jí už zbývá jen několik měsíců, ale právě teď se její počítač rozhodl vypovědět službu. Takové případy nejsou bohužel ničím výjimečným. Technika nás zvykne zradit právě tehdy, když ji nejvíce potřebujeme. Když nemáme po ruce nikoho, kdo by nám v tomto směru poradil, může z toho vzniknout problém, který může nakonec skončit nesprávným rozhodnutím.

Tereza také nezná mnoho počítačově zdatných lidí, ačkoli ví, že na koleji, kde bydlí, se nacházejí i kluci, kteří si už během studia budují kariéru v IT. Ostych tedy musí jít stranou a Tereza velmi dobře ví, že je bude muset oslovit. Lidé jsou už takoví. Raději setrvají v bezvýchodné situaci, než by měli požádat o pomoc. Jak se však ukazuje, příští „ajťáci“ jsou velmi ochotní. „Dá se to zprovoznit, ale vůbec se to nevyplatí,“ říká jí jeden z nich Jindra, přičemž si neodpustí poznámku, proč kupovala takový nekvalitní počítač. Tereza se brání, měla omezený rozpočet a nikoho, kdo by jí uměl dobře poradit. Poslouchá, že i když je na výběr počítače sama, vždy se může poradit s někým v prodejně nebo přes online chat. Výběr na vlastní pěst, zejména u člověka, kterému technické parametry téměř nic neříkají, může být riskantní. Jindra doplňuje, že někdy pomohou i hodnocení lidí, kteří mají s jednotlivými výrobky zkušenosti, a pokud si už člověk vybírá techniku sám, měl by si pod svým konkrétním produktem snů pořádně přečíst recenze.

Právě to je problémem mnoha lidí. Ve snaze ušetřit sáhnou po levném modelu, který ale po čase začne „kolabovat“. Navíc, nezkušení zákazníci se často rozhodují i impulzivně, někdy je přesvědčí třeba jen design. Umíní si, že daný výrobek musí mít, přičemž si o něm nezjistí téměř nic víc. Počítač je však něčím, co je třeba vybrat pečlivě a raději si na něj odkládat peníze. Dnes už naštěstí existuje více internetových obchodů, které nabízejí široké možnosti. Jindra proto navrhuje, aby se společně podívali na stránky LevnaPC.cz. Má s nimi dobré zkušenosti, sám si přes ně nedávno objednával tablet. Takže dokáže Tereze relevantně poradit.

Vysvětluje, že obecně je nákup přes internet o něco levnější. Zmíní se i o možnosti, která lidem napadne jen málokdy. Jen málokdo totiž tuší o výhodách repasovaných výrobků. Repasované počítače jsou takové, které se již používaly. Ale potenciální nový majitel nemusí mít obavy, že by koupil „zajíce v pytli“ nebo, jednoduše, zkaženou techniku. V případě repasovaných výrobků se totiž použité zařízení odkoupí, prověří, otestuje a dá do dalšího prodeje. Jednoduše řečeno projde profesionální kontrolou. Navíc se používají značkové výrobky, které jsou spolehlivé. Tereza se tváří skepticky. Představuje si čistě nový, krásný počítač, který bude nejen dobře sloužit, ale ostatní jí ho budou i závidět. Na druhou stranu, nemá mnoho času a peněz také ne.

Jindra jí vysvětluje, že repasované neznamená viditelně poškozené a nikdo ani nerozpozná, že jde o použitý počítač. „Dokonce je na to i záruka a ještě i výrazně ušetříš,“ slibuje a ukazuje jí na stránce konkrétní produkty a popisy k nim. „Ještě mi řekni, jestli máš nějaké speciální požadavky. Například počítač pro CAD / CAM, pokud bys chtěla tyto programy příležitostně používat?“ Tereza Jindrovi vůbec nerozumí, chce prostě klasiku, na které bude moci dokončit svou závěrečnou práci a pak pracovat na hledání práce. Pustí se proto do pečlivého vybírání, protože, jak se říká, společnými silami to jde snadněji. Navíc, vždy je lepší, když je po ruce člověk, který se i vyzná. Orientace na webu je jednoduchá, společně se podívali na sekci notebooků i na sekci repasovaných výrobků. Nakonec se Tereza rozhodne, že dá šanci repasovanému počítači. S Jindrou se také dohodne, že po doručení jí pomůže nainstalovat to, co bude potřebovat. Nakonec je přece jen dobré, že se lidé nebojí požádat o trochu odbornější pomoc.

Categories:   Design

Comments

Sorry, comments are closed for this item.