Různé druhy duhy. Viděli jste už něco takového?

Asi každý už viděl duhu. Obyčejně neobyčejný přírodní úkaz, který vzniká lámáním a odražením světla v miniaturních kapičkách vody. V minulosti duha symbolizovala most mezi nebem a zemí, posla naděje nebo luk, který střílí hromové šípy. Všichni víme, že se nejčastěji objevuje po dešti, ale věděli jste, že existuje více druhů tohoto přírodního úkazu?

Základní duha

Toto je ta duha, kterou známe všichni. Jeden klasický barevný oblouk vznikající po dešti, když na kapičky vody dopadá světlo, které se odráží. Sytost barev závisí na tom, jaké velké jsou kapičky vody.

Dvojitá duha

Pokud jste viděli základní duhu, je dost pravděpodobné, že jste viděli i její „dvojče“. Toto se děje, když se jedna duha odráží dvakrát. Sytost barvy je jen desetinou sytosti barvy základní duhy. Je dvakrát širší a pořadí barev je obrácené.

Duha s Alexandrovým pásem

Ani to není duha, ale spojuje se s dvojitou duhou. Alexandrov pás je prostor mezi dvěma duhami, kus oblohy, který se nám zdá být tmavším.

Nadpočetné duhy

Vyskytují se jen zřídka a skládají se z několika menších dužin při vnitřní straně základní duhy.

Červená duha

Nazývá se také monochromatická duha, vzniká po dešti, při východu nebo západu slunce. Částečky vody jsou schopny odrážet jen barvy s krátkou vlnovou délkou, a tak se nám duha jeví v červených až nažloutlých barvách.

Duha z oblaků

Vzniká rozložením světla v malých částečkách vody v oblacích. Je širší než normální duha a vyskytuje se nad vodními plochami nebo v pozůstatcích mlhy.

Rozdvojená duha

Tyto duhy jsou velmi vzácné, nejsou to klasické dvojité duhy. Dva duhové oblouky jsou spojeny do jednoho a na druhém konci se rozdvojují. Vzniká při kombinaci velkých a malých kapiček vody což způsobuje, že se vyskytnou dvě různé duhy.

Odražené duhy a odraz duhy

Vytvářejí se pouze nad vodou. Odražené světlo se odráží od vody a tím vzniká odraz duhy. Na takový úkaz příroda potřebuje speciální podmínky a proto jsou tyto duhy také vzácným úkazem.

Duhové kola

Vytvoří se, když husté dešťové mračna zabrání pronikání světla. Pak se kapky jeví jako duha na oblacích. Pojmenování „kola“ vzniklo tak, že když se tyto mračna rychle pohybují po obloze vytvoří dojem pohybu.

Měsíční duha

Toto je duha, která se vytváří za svitu měsíce, nejlépe ji můžeme vidět za úplňku když prší. Obloha musí být velmi tmavá, aby se světlo odrazilo duhově, jinak mají tyto duhy mléčnou barvu.

Categories:   Zajímavosti

Tags:  

Comments

Sorry, comments are closed for this item.