Snažíte se vychovat z dítěte génia? Dovolte mu dýchat

Psychologové říkají, že přehnané nároky rodičů na děti jsou v podstatě projekcí jejich vlastních životních neúspěchů a promrhaných příležitostí. Zjednodušeně řečeno, od našich dětí očekáváme, že budou úspěšnější, než jsme byli my. Dáváme jim však dost prostoru na to, aby plně rozvinuly svou jedinečnost a výjimečný talent?

Kdybych měl na takové rodiče…

Přistihli jste se někdy, že se před svými dětmi snažíte takovým způsobem hájit a vychvalovat své vlastní počínání? Zadržte. Dříve než budete své děti nutit navštěvovat hodiny tance, matematický kroužek nebo výtvarní kurzy, zjistěte, zda o to mají skutečně zájem. Možná s překvapením zjistíte, že vaše modrooká princezna má spíše zájem o rytmické bicí nástroje než o vyšívání či jiné typicky dívčí zájmy. I když se vám toto zjištění bude zdát nepochopitelné, tím, že tento zájem podpoříte a nebudete se ho snažit udusit, dáte vašemu dítěti možnost kreovat se vlastním směrem.

Obětujte vlastní pohodlí

Někdy vybírají rodiče svým dětem záměrně aktivity, které je nijak neomezují. Například kurz kreslení mimo domu, nebo výběr hudebního nástroje, který nedělá zbytečný hluk a rámus. Například, vůbec není náhoda, že dětem nedáváme prostor na oblíbené moderní hudební nástroje, jakými jsou třeba úžasné elektrické kytary, které ve vyšších tónech spolehlivě způsobí opadání omítky. Flétna, harmonika nebo piano je pro nás mnohem pohodlnější volbou, jak dopřát dítěti rozvíjení hudebního talentu, o který možná ani nestojí.

Poslouchejte a pozorujte

Ptáte se, jak objevit v dítěti jeho výjimečnost, talent a dostatečně ho rozvíjet? Je to jednoduché, děti vám totiž sami ukáží, co chtějí, preferují a co jim je skutečně blízké. Vaším úkolem je všimnout si to dostatečně brzo a podchytit vynořující se talent už na začátku. Možná dokonce zjistíte, že podporovat objevený talent vašeho dítěte se promění na rodinnou investici.

Nezapomeňte však, že žádné finance, které investujete do rozvoje a podpory výjimečnosti vaší ratolesti, nejsou vyhozené peníze. Vyměňte nejmodernější osvětlení led svítidly, nebo trendovou sedačku do obýváku za talentové kurzy nebo hodiny baletu, po kterých vaše dítě už dlouho touží. Dáte mu tak to nejkrásnější, co rodič může svému dítěti předat – podporu, volnost a sebevědomí v objevování svých vlastních možností. A přesně to je posláním nás rodičů a hodnotou, která se nám stonásobně vrátí ve štěstí, spokojenosti a úspěchu našich dětí.

Categories:   Zajímavosti

Tags:  ,

Comments

Sorry, comments are closed for this item.